If 14 kg of pulses cost ₹ 882, what is the cost of 22 kg of pulses?

Question:

If 14 kg of pulses cost ₹ 882, what is the cost of 22 kg of pulses?

(a) ₹ 1254

(b) ₹ 1298 

(c) ₹ 1342

(d) ₹ 1386

Solution:

Let 22 kg of pulses cost ₹x.

Quantity(in kg) 14 22
Price(in ₹) 882 x

As the quantity increases, the price also increases. So, it is a case of direct proportion.

$\therefore \frac{14}{882}=\frac{22}{x}$

$\Rightarrow x=\frac{22 \times 882}{14}=1386$

 

Thus, the cost of 22 kg of pulses is ₹1,386.

Hence, the correct answer is option (d).

Leave a comment

Close
faculty

Click here to get exam-ready with eSaral

For making your preparation journey smoother of JEE, NEET and Class 8 to 10, grab our app now.

Download Now