If 8 oranges cost ₹ 52, how many oranges can be bought for ₹ 169?

Question:

If 8 oranges cost ₹ 52, how many oranges can be bought for ₹ 169?

(a) 13

(b) 18

(c) 26

(d) 24

Solution:

Let the number of oranges that can be bought for ₹169 be x.

Quantity 8 x
Price(in ₹) 52 169

As the quantity increases the price also increases. So, this is a case of direct proportion.

$\therefore \frac{\circ}{52}=\frac{x}{169}$

$\Rightarrow x=\frac{8 \times 169}{52}=26$

 

Thus, 26 oranges can be bought for ₹169.

Hence, the correct answer is option (c).

Leave a comment

Close
faculty

Click here to get exam-ready with eSaral

For making your preparation journey smoother of JEE, NEET and Class 8 to 10, grab our app now.

Download Now