A pair of bullocks exerts a force of 140 N on a plough.
Question.
A pair of bullocks exerts a force of 140 N on a plough. The field being ploughed is 15 m long. How much work is done in ploughing the length of the field ?
A pair of bullocks exerts a force of 140 N on a plough. The field being ploughed is 15 m long. How much work is done in ploughing the length of the field ?
Solution:
Work done = F × s = 140 × 15 = 2100 J
Work done = F × s = 140 × 15 = 2100 J