Two tiny spheres carrying charges 1.5 μC and 2.5 μC are located 30 cm apart.
Two tiny spheres carrying charges 1.5 μC and 2.5 μC are located 30 cm apart. Find the potential and electric field:
(a) at the mid-point of the line joining the two charges, and
(b) at a point 10 cm from this midpoint in a plane normal to the line and passing through the mid-point.
Two charges placed at points A and B are represented in the given figure. O is the mid-point of the line joining the two charges.
![]()
Magnitude of charge located at A, q1 = 1.5 μC
Magnitude of charge located at B, q2 = 2.5 μC
Distance between the two charges, d = 30 cm = 0.3 m
(a) Let V1 and E1 are the electric potential and electric field respectively at O.
V1 = Potential due to charge at A + Potential due to charge at B
$V_{1}=\frac{q_{1}}{4 \pi \epsilon_{0}\left(\frac{d}{2}\right)}+\frac{q_{2}}{4 \pi \epsilon_{0}\left(\frac{d}{2}\right)}=\frac{1}{4 \pi \epsilon_{0}\left(\frac{d}{2}\right)}\left(q_{1}+q_{2}\right)$
Where,
∈0 = Permittivity of free space
$\frac{1}{4 \pi \in_{0}}=9 \times 10^{9} \mathrm{NC}^{2} \mathrm{~m}^{-2}$
$\therefore V_{1}=\frac{9 \times 10^{9} \times 10^{-6}}{\left(\frac{0.30}{2}\right)}(2.5+1.5)=2.4 \times 10^{5} \mathrm{~V}$
$E_{1}=$ Electric field due to $q_{2}$ - Electric field due to $q_{1}$
$=\frac{q_{2}}{4 \pi \in_{0}\left(\frac{d}{2}\right)^{2}}-\frac{q_{1}}{4 \pi \in_{0}\left(\frac{d}{2}\right)^{2}}$
$=\frac{9 \times 10^{9}}{\left(\frac{0.30}{2}\right)^{2}} \times 10^{6} \times(2.5-1.5)$
$=4 \times 10^{5} \mathrm{~V} \mathrm{~m}^{-1}$
Therefore, the potential at mid-point is $2.4 \times 10^{5} \mathrm{~V}$ and the electric field at mid-point is $4 \times 10^{5} \mathrm{~V} \mathrm{~m}^{-1}$. The field is directed from the larger charge to the smaller charge.
(b) Consider a point Z such that normal distanceOZ = 10 cm = 0.1 m, as shown in the following figure.

V2 and E2 are the electric potential and electric field respectively at Z.
It can be observed from the figure that distance,
$\mathrm{BZ}=\mathrm{AZ}=\sqrt{(0.1)^{2}+(0.15)^{2}}=0.18 \mathrm{~m}$
$V_{2}=$ Electric potential due to $A+$ Electric Potential due to $B$
$=\frac{q_{1}}{4 \pi \in_{0}(\mathrm{AZ})}+\frac{q_{1}}{4 \pi \in_{0}(\mathrm{BZ})}$
$=\frac{9 \times 10^{9} \times 10^{-6}}{0.18}(1.5+2.5)$
$=2 \times 10^{5} \mathrm{~V}$
Electric field due to $q$ at $Z$,b
$E_{\mathrm{A}}=\frac{q_{1}}{4 \pi \in_{0}(\mathrm{AZ})^{2}}$
$=\frac{9 \times 10^{9} \times 1.5 \times 10^{-6}}{(0.18)^{2}}$
$=0.416 \times 10^{6} \mathrm{~V} / \mathrm{m}$
Electric field due to q2 at Z,
$E_{\mathrm{B}}=\frac{q_{2}}{4 \pi \epsilon_{0}(\mathrm{BZ})^{2}}$
$=\frac{9 \times 10^{9} \times 2.5 \times 10^{-6}}{(0.18)^{2}}$
$=0.69 \times 10^{6} \mathrm{Vm}^{-1}$
The resultant field intensity at Z,
$E=\sqrt{E_{\mathrm{A}}^{2}+E_{\mathrm{B}}^{2}+2 E_{\mathrm{A}} E_{\mathrm{B}} \cos 2 \theta}$
Where, 2θis the angle, ∠AZ B
From the figure, we obtain
$\cos \theta=\frac{0.10}{0.18}=\frac{5}{9}=0.5556$
$\theta=\cos ^{-10} 0.5556=56.25$
$\therefore 2 \theta=112.5^{\circ}$
$\cos 2 \theta=-0.38$
$E=\sqrt{\left(0.416 \times 10^{6}\right)^{2} \times\left(0.69 \times 10^{6}\right)^{2}+2 \times 0.416 \times 0.69 \times 10^{12} \times(-0.38)}$
$=6.6 \times 10^{5} \mathrm{Vm}^{-1}$
Therefore, the potential at a point $10 \mathrm{~cm}$ (perpendicular to the mid-point) is $2.0 \times 10^{5} \mathrm{~V}$ and electric field is $6.6 \times 10^{5} \mathrm{~V} \mathrm{~m}^{-1}$.